Rusíni sú svetoví – Andy Warhol
Autor: Jozef Badida, člen organizácie molody.Rusyny
Z rusínskeho národa pochádza množstvo významných ľudí a nepochybne medzi nich patrí i Andy Warhol (Енді Вaргол), kráľ pop-artu a jeden z najväčších umelcov všetkých čias. A my sa k tomuto svetoznámemu Rusínovi môžeme opäť raz prihlásiť pri aktuálne prebiehajúcom sčítaní obyvateľstva.
Andy Warhol sa narodil 06. augusta 1928 v Pittsburghu, kde bol v miestnej grécko-katolíckej cerkvi i pokrstený. Jeho rodičia však pochádzali z rusínskej obce Miková (dnešný okres Stropkov) odkiaľ ich bieda, podobne ako mnohých ďalších Slovanov, vyhnala do USA. Andrij Varchola emigroval už v roku 1909 a jeho žena Júlia, rodená Zavacká, ho nasledovala až v roku 1921. V Amerike sa im už pod priezviskom Warhola narodili traja synovia Pavol (Paul), Ján (John) a najmladší Andrej (Andrew), ktorých vychovávali v kresťanskom duchu, dodržiavajúc tradície a zvyky „Kraja“ a rozprávajúc s nimi po rusínsky.
Varcholovci žili v chudobných pomeroch, ktoré sa ešte zhoršili po smrti otca v roku 1942. Rodina však rozpoznala talent mladého Andreja a tak financovali jeho vysokoškolské, dizajnérske štúdium na Carnegie Institute of Technology. Následne sa presťahoval do New Yorku, kde tvoril ako ilustrátor a grafik pre rôzne časopisy či reklamné agentúry. Slávnym sa stáva v 60-tych rokoch s pop-artovými dielami Campellových polievok či sériou portrétov Marilyn Monroe pripravovaných technikou sieťotlače na plátno.
Andy Warhol bol naozaj výnimočným umelcom, ktorý získal určite viac ako len povestných 15 minút slávy. Bol osobným priateľom Johna Lennona z Beatles či Micka Jaggera z Rolling Stones, stretol sa s pápežom Jánom Pavlom II., s ktorým pravdepodobne tiež hovoril po rusínsky, keďže i pápežove korene boli lemkovské.
Známym sa stal aj jeho výrok, že pochádza „odnikadiaľ“ v súvislosti so svojim pôvodom. No tomu sa ani nemožno veľmi čudovať, keďže jeho otec odišiel z Rakúsko-Uhorska, matka z 1. ČSR a v čase jeho slávy „vládol“ u nás komunizmus, ktorý výrazne limitoval obnovovanie rodinných väzieb z domoviny. Avšak i aktivita jeho bratov Johna a Paula, vedúca k založeniu inštitúcie, dnes známej ako Múzeum moderného umenia Andy Warhola v Medzilaborciach, je dôkazom, že ku kraju Rusínov mala rodina Warholovcov naozaj silné puto.
A počas prebiehajúceho sčítania obyvateľstva sa Rusíni prihlásením k svoje národnosti a materinskému jazyku zároveň prihlásia i k Andymu Warholovi, svetoznámemu umelcovi, ktorého tvorba bola významne ovplyvnená práve jeho rusínskym a východo-kresťanským pôvodom.
Recent Comments