Autor: Ing. Martin Karaš, predseda Rusínskej obrody na Slovensku

Nie nadarmo sa hovorí, v jednote je sila. Toto veľmi známe porekadlo platí aj pre nás, Rusínov a pre rusínske národnostné organizácie, zvlášť v období sčítania obyvateľstva.

Martin Karaš, predseda ROS

Už v kampani pred sčítaním v roku 2011 bolo výrazne cítiť, že sa Rusíni navzájom zomkli a ťahali za jeden povraz. V súčasnosti je to umocnené aj tým, že sa za ostatných desať rokov podarilo do diania v rusínskom národnostnom ruchu v oveľa väčšej miere vtiahnuť mladú a strednú generáciu, čím sa dosiahla miera participácie naprieč vekovými kategóriami. Táto výrazná zmena postupne zasiahla i realizované aktivity rusínskej národnostnej menšiny, ktorých charakter a obsah sa zákonite prispôsobil mysleniu novej – mladšej generácie, a tým otvoril brány rusínskeho ruchu pre doteraz neobsiahnuté publikum – ľudí, ktorých dovtedy existujúca ponuka pre úzkosť ponúkaného sortimentu neoslovila.

Výrazne sa za ostatných desať rokov zmenilo i prostredie. Nezastaviteľný rozmach internetu a sociálnych sietí vniesol aj do práce rusínskych národnostných organizácií nový rozmer. Kým v minulosti sa veľmi ťažko hľadali informačné kanály, ktorými by boli distribuované potrebné informácie k obyvateľom rusínskych regiónov, v súčasnosti tento hendikep odpadol a virtuálny priestor sa stal veľmi rýchlym a efektívnym šíriteľom aj rusínskeho obsahu. Široké masy obyvateľstva majú odrazu možnosť vidieť pozitívne vzory spájané s Rusínmi čis ich pôvodom v rusínskom prostredí. Úspešné a verejne známe osobnosti slobodne a bez predsudkov vyjadrujú svoju príslušnosť k národnosti, k vlastným koreňom, a tak sa stávajú pozitívnym príkladom aj pre široké masy.

Takýmto pozitívnym príkladom sú i mnohé vydarené rusínske aktivity a projekty miestneho, regionálneho i medzinárodného charakteru, ktoré výrazne posilňujú národnostné povedomie. Aj na základe spomínaných aktivít sa podarilo do rusínskeho národnostného diania v oveľa väčšej miere vtiahnuť okrem neziskového sektora i verejný a súkromný sektor (obce, mestá, verejné inštitúcie, súkromné spoločnosti či jednotlivcov). A práve efektívna a dobre manažovaná medzisektorová spolupráca automaticky vytvára výrazný multiplikačný efekt, ktorým sa znásobujú zdroje, šetria sily, zvyšuje sa efektivita pri dosahovaní spoločných cieľov a mét.

V súčasnosti prebiehajúca kampaň pred a počas sčítania obyvateľstva 2021 s názvom SME RUSÍNI len potvrdzuje vyššie vyslovené tézy a je dobrým príkladom z praxe, ako možno spoločnými silami dosiahnuť oveľa vyššiu efektivitu. Samozrejme, je priskoro hodnotiť výsledky práve prebiehajúcej kampane, keďže tie sa preukážu až v počtoch prihlásených k rusínskej národnosti a materinskému jazyku (verím, že budú pre Rusínov pozitívne). Hodnotím však kampaň z pohľadu rozvíreného verejného diskurzu, ktorý má v súčasnosti nebývalý rozmer, a to nielen medzi Rusínmi, nielen v regiónoch kde Rusíni žijú, ale v širokej spoločnosti, čo bolo určite jedným z hlavných cieľov kampane a spoločnej aktivity všetkých zainteresovaných.

Aj táto moja súkromná úvaha má prispieť svojim dielom do diskusie o našej národnostnej menšine a najmä o jej budúcnosti. Pretože práve väčšie zomknutie, vzájomná spolupráca a spoločná koordinácia budúcich aktivít môže pozitívne prispieť k napĺňaniu existujúcich výziev, ktoré stoja pred Rusínmi. Tými výzvami sú určite témy ako zastavenie asimilácie Rusínov s väčšinovým národom, väčšia profesionalizácia aktivít rusínskych organizácií, zavádzanie rusínskych reálií do vyučovacieho procesu v regiónoch, kde Rusíni žijú, ekonomický rozvoj regiónov severovýchodného Slovenska a pod. Myslím, že nastúpený trend je dobrý, len treba vytrvať a pokračovať v ňom.